Mlha - jízda za mlhy

Popis stránky *
• Mlha - jízda za mlhy
• - jak si počínat za jizdy v mlze.
Posunout na obsah

Koronavirus (COVID-19) - info - odkazy - mapy - statistiky
Základní pravidlo, které Vám v životě ušetří nepříjemných situací a nervů je:

Pokud nemusím, za mlhy autem vůbec nevyjíždím na silnici.


Co učinit, abychom se šťastně vrátily - jízda v mlze.

Před jídou pečlivě zkontrolujeme stav vozidla. Osvětlení vozidla musí být naprosto v pořádku. Důležitý je i stav pneumatik. Mlha sebou přináší i vlhký a kluzký povrch vozovky a zimních měsících počítejme s tím, že mlha může namrzat na vozovce a tím se značně prodlouží brzdná dráhu vozidla, proto penumatiky vozidla musí být v perfektním stavu.

Když už musíme jet v mlze, tak určitě raději za dne.

Jste na návštěvě a cesta domů Vám trvá za normální viditelnosti hodinu? Za mlhy si raději na cestu vyčleňte hodiny dvě a včas návštěvu ukončete, abyste domů dojeli za světla. V noci snadno přehlédnete dopravní značky, ukazatele směru. Budete ve značném vypětí a nejistotě. Pokud nemáte dostatek zkušeností, snadno sjedete z vozovky, nebo se ocitnete v protisměru. Možnost řetězové havárie za jizdy v mlze, je také velmi vysoká.

Dálková světla nám v husté mlze nepomohou.

Část řidičů - začátečníků si může myslet, že použití dálkových světel je při jízdě v husté mlze účinnější, jak použití světel tlumených - potkávacích. Je to však omyl. Dálková světla mají většinou větší svítivost a za jizdy při normální viditelnosti nám osvítí vozovku na značnou vzdálenost před vozidlem, ale za mlhy je tomu právě naopak, protože světlo dálkových světel se částečně rozptyluje a částečně odráži zpět od husté mlhy a tím řidiče doslova oslňuje, takže vidí před sebou jen mléčnou stěnu.

Tlumená - potkávací světla osvětlují vozovku před vozidlem, proto jsou v husté mlze daleko účinnější, než světla dálková.

Říká se, že tlumená potkávací světla mlhu podsvítí a proto jsou za jizdy v mlze účinnější, ale dalším důležitým faktorem je to, že se paprsky za použití tlumených potkávacích světel tak silně od mlhy neodráži zpět do zorného pole řidiče a tím řidič již není tak oslňován zpětným odrazem světla, jako za použití dálkových světel.

Světla do mlhy takzvané mlhovky jsou pomocné osvětlení vozidla pro zlepšení viditelnosti v mlze.

Používejme je za mlhy, jinak hlavně za jízdy v noci ve městě za normální viditelnosti koncová mlhová světla hodně oslňují řidiče za námi (pokud se k tomu přidají i brzdová, tak řidič jedoucí za námi již z okolí kolem našeho vozidla téměř nic nevidí), tak buďme k nim ohleduplní.

Ilustrační obrázek odrazu světla od mlhy při použití dálkových a určité "podsvícení mlhy" a snižení zpětného odrazu u tlumených světel.

dalkova a tlumena svetla v mlze


facebook share button

Pranostiky - počasí


KONEC MOJE IP VYPISY


11 Share
Share
Tweet